Budimex.pl

Tydzień Bezpieczeństwa 2017 w Budimeksie

Data aktualności: 15 maja 2017
Tydzień Bezpieczeństwa 2017 w Budimeksie

Z okazji Tygodnia Bezpieczeństwa, w dniach 8-14 maja, na budowach wszystkich firm należących do Porozumienia dla Bezpieczeństwa organizowano różnego rodzaju akcje, szkolenia i rozmowy promujące bezpieczną pracę. Jedna z takich akcji odbyła się m.in. na budowie drogi ekspresowej S7 na odcinku Miłomłyn - Olsztynek wraz z obwodnicą Ostródy. Pokazano na niej działania z zakresu ratownictwa wysokościowego.

 

W tym celu zaproszono Państwową Straż Pożarną oraz Pogotowie Ratunkowe, aby symulując rzeczywistą akcję ratunkową, zaprezentowały zarówno pracownikom naszej firmy, jak i podwykonawcom sposoby i techniki prowadzenia działań ratowniczych na wysokości. Ćwiczeniom Straż Pożarna nadała kryptonim „Wiadukt-Lesiak”.
 

Symulację akcji ratunkowej przeprowadzono na największym z budowanych w ramach tej inwestycji obiekcie – moście typu extradosed o długości 677 m i którego płyta znajduje się 40 m nad poziomem terenu. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, kierownik obiektu, dzwoniąc na numer alarmowy 998 dokonał zgłoszenia, jednocześnie udzielając niezbędnych informacji. Według scenariusza akcji ratowniczej poszkodowanych zostało dwóch pracowników pracujących na podwieszonej do pylonu płycie ustroju nośnego. Potrąceni przez transportowany ładunek odnieśli poważne obrażenia i są nieprzytomni. Na miejsce wypadku z komendy straży pożarnej wyruszyły dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód rozpoznawczo-ratowniczy z ostródzkiej JRG wraz z drabiną mechaniczną z OSP Ostróda.
 

W wyniku rozpoznania sytuacji w terenie i braku możliwości ewakuowania poszkodowanych za pomocą drabiny mechanicznej, dowódca akcji zażądał dyspozycji do akcji ratunkowej specjalistycznych grup wysokościowych. Trzydziestometrowy wysięgnik drabiny okazał się zbyt krótki gdyż konstrukcja obiektu na której znajdowali się poszkodowani podwieszona jest na wysokości ponad 40 m od poziomu gruntu. Już w trakcie udzielania przez strażaków z jednostki w Ostródzie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym do działań dołączyli specjaliści z dziedziny ratownictwa wysokościowego z SGRW PSP przybyli z Olsztyna oraz Gołdapi. W trakcie akcji ratowniczej doszło do kolejnego upozorowanego wypadku, w którym to operator 60 m żurawia wieżowego schodząc po trapie dźwigu upadł i złamał rękę.
 

Odniesione obrażenia uniemożliwiły samodzielne zejście operatorowi. Strażacy wykorzystując techniki alpinistyczne jednocześnie ewakuowali na ziemię poszkodowanych zarówno z usytuowanego na skraju płyty pomostu wózka, jak i poszkodowanego, który utknął na trapie żurawia. Poszkodowani, po sprowadzeniu przez strażaków z wysokości, natychmiast zostali przejęci przez służby medyczne i karetką pogotowia odwiezieni do szpitala.
 

Symulacja przeprowadzonych zdarzeń wypadkowych była skomplikowana i składała się z kilku dziedzin ratowniczych. Zorganizowane ćwiczenia stanowiły nowe wyzwania dla służb ratunkowych, sprawdziły zgranie podmiotów ratowniczych oraz umożliwiły zapoznanie się ze specyfiką budowanego obiektu.

 

Film z przeprowadzonej akcji znaleźć można TUTAJ.

 

 


 
Rozumiem

Ten Serwis używa ciasteczek (plików cookie), dzięki którym może działać lepiej. Przeczytaj o plikach cookie w Polityce prywatności Serwisu