Budimex.pl

Budowa nowego bloku energetycznego w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów

Data aktualności: 10 marca 2017
Budowa nowego bloku energetycznego w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów

Budimex, konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Tecnicas Reunidas wykonują nowy blok o mocy 450 MW w Elektrowni Turów (woj. dolnośląskie), która wytwarza do 10% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Poinformowano, że do końca lutego bieżącego roku zrealizowano 27% planu i 20% prac konstrukcyjnych. Zakończono wszystkie wykopy, wylano fundamenty chłodni kominowej oraz kotłowni. W tym miesiącu planuje się zakończenie fundamentów dla turbozespołu.

W trakcie realizacji jest struktura betonowa w pompowni wody chłodzącej.
W styczniu tego roku rozpoczęto prace związane z rurociągami podziemnymi wody chłodzącej, a do końca miesiąca planuje się ich zakończenie.

W budynku maszynowni ściany i słupy fundamentu zostaną ukończone po wykonaniu płyty fundamentowej turbozespołu. Słupy w płycie fundamentowej turbozespołu zostały wylane w części południowej. Następnie przystąpiono do części północnej, aby nie opóźnić realizacji prac dotyczących płyty głównej.

Instalacja konstrukcji stalowej budynku maszynowni realizowana jest zgodnie z planem. Zakończenie jej montażu zaplanowano na czerwiec bieżącego roku, następnie zostanie rozpoczęty montaż części technologicznej. Dostarczaniem elementów i montażem struktury stalowej maszynowni zajmuje się Mostostal Kraków.  

Postawienie pierwszego słupa głównej konstrukcji wsporczej kotła w budynku kotłowni zaplanowano na 15 marca, a cała konstrukcja główna ma być skończona do czerwca 2017 roku. Następnie rozpocznie się montaż części ciśnieniowej kotła wraz z równoległym montażem konstrukcji stalowej budynku kotłowni.  

Na budowę dostarczano już pierwsze elementy głównej konstrukcji stalowej kotła, którą będzie montował Mostostal Kraków. Do zamontowania jest 14 tys. ton. Obecnie trwa składanie żurawia gąsienicowego o udźwigu 600 t,  przeznaczonego do montażu konstrukcji stalowej kotłowni. Montaż będzie realizowany przy pomocy dwóch takich dźwigów oraz dwóch dźwigów wieżowych.

W budynku urządzeń elektrycznych konstrukcja betonowa jest w trakcje budowy.

W dobrym tempie wznoszona jest chłodnia kominowa. Obiekt o docelowej wysokości  135 m  realizuje firma Hamon. Obecnie trwają prace związane z zakończeniem konstrukcji wsporczej płaszcza chłodni.

Budowa płaszcza chłodni kominowej zostanie zakończona do końca br.

W zespole obiektów instalacji odsiarczania spalin wykonano fundamenty zbiornika awaryjnego i absorbera. W tym miesiącu zaplanowano rozpoczęcie montażu zbiornika absorbera. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem.

W realizacje prac zaangażowanych jest ponad 500 osób pracujących w trybie trzyzmianowym. Budowa w Elektrowni Turów przebiega szybko i sprawnie. W przeciągu dwóch miesięcy wykonano założony plan. Po oddaniu do użytku nowego bloku zaspokojone zostanie zapotrzebowanie na energię ok. 1 mln gospodarstw domowych.


 
Rozumiem

Ten Serwis używa ciasteczek (plików cookie), dzięki którym może działać lepiej. Przeczytaj o plikach cookie w Polityce prywatności Serwisu